Po majowych nominacjach NIKE miałam postanowienie, że przeczytam „Ości” Karpowicza. Już nawet trzymałam tę książkę w dłoni, ba! nawet zaczęłam ją czytać... Ale nie zaskoczyło na początku tak, jak sobie wyobrażałam, a i czasu miałam mało, bo to egzemplarz biblioteczny był, więc lekturę odłożyłam na lepsze czasy. Zdaje się, że chyba one nadejdą. Bo oto właśnie „Ości” znalazły się w finale i coś tak czuję w kościach ;), że zostaną laureatem.
A propos – oto lista pozostałej szóstki:
Powieści:
„Niebko” Brygidy Helbig (W.A.B.)
„Wiele demonów” Jerzego Pilcha (Wielka Litera)
„Nocne zwierzęta” Patrycji Pustkowiak (W.A.B.)
Tomiki wierszy:
„Nadjeżdża” Szymona Słomczyńskiego (Biuro Literackie)
„Jeden” Marcina Świetlickiego (EMG) – mimo iż zapowiedział, że nagrody od Michnika to on nie odbierze ;)
Oraz autobiografia Karola Modzelewskiego – „Zajeździmy kobyłę historii. Wspomnienia poobijanego jeźdźca” (Iskry)
Jurorami tegorocznej edycji Nagrody Nike są: Marek Beylin, Piotr Bratkowski, Mikołaj Grabowski, Irena Grudzińska-Gross, Ryszard Koziołek, Rafał Marszałek, Tadeusz Nyczek (przewodniczący), Stanisław Obirek, Maria Poprzęcka.
Tak jak wspomniałam wyżej, jeżeli wygrają „Ości”, to nie będzie żadną niespodzianką. Chociaż ja ciekawa jestem „Niebka”, bo wraz z nominowaną autobiografią Karola Modzelewskiego - to książki w moich klimatach.
Ogłoszenie laureata już 5 października. Poczekamy – zobaczymy ;) A jak Wasze typowanie?
Na fejsbuniu wspominałam jeszcze o Angelusie – Literackiej Nagrodzie Europy Środkowej. W zeszłym roku laur zdobyła Oksana Zabużko. A oto tegoroczna szczęśliwa siódemka finalistów:
1. Jelena Czyżowa - „Czas kobiet”, przekł. Agnieszka Sowińska (Wydawnictwo Czarne) Rosja
2. Ołeksandr Irwaneć - „Choroba Libenkrafta", przekł. Natalia Bryżko i Natalia Zapór (Biuro Literackie) Ukraina
3. Ismail Kadare - „Wypadek”, przekł. Dorota Horodyska (Świat Książki) Albania
4. Wiesław Myśliwski - „Ostatnie rozdanie” (Społeczny Instytut Wydawniczy ZNAK) Polska
5. Pavol Rankov - „Zdarzyło się pierwszego września (albo kiedy indziej)”, przekł. Tomasz Grabiński (Książkowe Klimaty) Słowacja
6. Martin Šmaus - „Dziewczynko, roznieć ogieniek”, przekł. Dorota Dobrew (Książkowe Klimaty) Czechy
7. Jáchym Topol - „Warsztat diabła”, przekł. Leszek Engelking (W.A.B.) Czechy
Na fejsie przyznałam się, że cokolwiek mówi mi tylko nazwisko Myśliwskiego. Antonina K. i Kasia C. polecają zapoznać się z „Czasem kobiet”, więc wpisałam na listę . Dzięki dziewczyny!
Jak podaje strona internetowa Angelusa– w tej edycji po raz pierwszy będzie dodatkowo przyznana jeszcze nagroda czytelników im. Natalii Gorbaniewskiej - zmarłej w listopadzie zeszłego roku przewodniczącej jury Angelusa, rosyjskiej poetki (z polskim obywatelstwem) i tłumaczki na język rosyjski (m.in. Miłosza, Mrożka, Hłaski i Herlinga - Grudzińskiego.
To niejako hołd dla tej, uznanej w środowisku literackim, osoby.
Wszyscy mamy więc szansę zostać jurorem ;) Głosowanie zostanie przeprowadzone na stronie angelus.com.pl
Natomiast wręczenie obu nagród odbędzie się we Wrocławiu 15 października.
I jeszcze jedna nagroda, która, prawdę powiedziawszy – nieco mnie rozbawiła. Otóż portal Dzika Banda powołał do życia Nagrodę Literacką im. Henryka Sienkiewicza dla autora najlepszej polskiej popowej powieści roku.
Z jednej strony super, że tylko polskiej, bo mimo wszystko większą popularnością cieszą się u nas pisarze zagraniczni. Ale zaś z drugiej strony – skoro nagroda w kategorii pop, to nie wróżę szczęścia pisarzom niszowym. Albowiem pop, oznacza dla mnie nie mniej ni więcej, że laury zbierać i tak będą ci, o których normalnie jest głośno, bo są właśnie popularni i często czytani (na ten przykład Krajewski, Karpiński, Wiśniewski, Pilch i o zgrozo – Katarzyna Michalak ;)).
Ale narzekać nie będę – wszak jeśli chodzi o książki, niech się w tej sferze dzieje. Chyba się ze mną zgodzicie?
***
A tak już zupełnie na koniec to chciałam pochwalić wydawców i grafików, że większość z nominowanych i wymienionych książek w obu nagrodach - ma bardzo ładne okładki :)