Jak już może zauważyliście – lubię śledzić nagrody literackie. Między innymi właśnie dlatego, zwykle na początku nowego miesiąca robię podsumowania tego, który minął. Oczywiście, w przeważającej części dotyczą one literatury dla dorosłych. Ale też w styczniu tego roku wspomniałam o nagrodzie przyznanej książkom dla dzieci przez Polską Sekcję IBBY.
I dzisiaj, jak również przez najbliższe kilka piątków, będzie na Czytelniczym właśnie o Stowarzyszeniu Przyjaciół Książki dla Młodych zwanej Polską Sekcją IBBY (International Board on Books for Young People).
O przybliżenie Wam tej organizacji zostałam poproszona przez Panią Kasię – członkinię IBBY i jednocześnie właścicielkę fantastycznej księgarni z literaturą dla dzieci i młodzieży Dwa Koty, o której swoją drogą pisałam tutaj i tutaj.
Dzisiaj trochę o tym, czym jest IBBY. W skondensowanej formie można powiedzieć, że jest to organizacja non-profit popularyzująca dobrą literaturę dziecięcą i młodzieżową. Zrzesza pisarzy, ilustratorów, tłumaczy, wydawców, bibliotekarzy, księgarzy, ludzi kultury i wszystkich tych, którym leży na sercu dobra literatura dla młodych czytelników. Ba! Członkiem IBBY może zostać każdy z nas :)
IBBY corocznie patronuje obchodom Międzynarodowego Dnia Książki Dziecięcej
Działanie stowarzyszenia skupia się nie tylko na promocji książek dla młodego czytelnika, ale również integruje różne środowiska w różnym stopniu związane z tą działką literatury. Wspiera również jej rozwój – po to, aby księgarnie i biblioteki mogły oferować młodemu czytelnikowi książki nie tylko mądre treścią, ale także przyjemne dla oka. Im Jaś więcej nasiąknie bardziej wysmakowanymi książkami za młodu, tym gust młodego Jana będzie lepszy. I oto w tym właśnie chodzi.
Prezentacja slajdów dostępna tutaj
I chociaż IBBY jest organizacją międzynarodową, to dzielącą się na narodowe sekcje. Tak więc i my w Polsce, od 1973 roku, mamy oczywiście polską sekcję IBBY. Zajmuje się ona, co chyba już oczywiste - książkami rodzimych autorów.
Pierwszy Kongres Założycielski IBBY odbył się w 1953 roku. W gronie członków - założycieli była m.in. Astrid Lindgren.
Kongresy odbywają się co 2 lata, za każdym razem w innym kraju.
W przyszłym roku gospodarzem będzie Nowa Zelandia
W promocji tytułów dużą rolę odgrywają oczywiście nagrody. IBBY również organizuje swoje konkursy. Przede wszystkim przyznaje Książkę Roku, ale nie mniej istotna jest Nagroda DONGA, Nagroda im. Hansa Christiana Andersena i Medale Polskiej Sekcji IBBY oraz Listę Honorową IBBY. Ale o nagrodach to na razie tyle – więcej napiszę w następny piątek :)