Quantcast
Channel: czytelniczy
Viewing all articles
Browse latest Browse all 538

Jackoteka: O pociągu do pociągów. Przegląd książek kolejarskich dla najmłodszych

$
0
0

Mały Pan Jacek już od dłuższego czasu ma sprecyzowane zainteresowania. Głównie kręcą się one w temacie… koła, ale od pewnego czasu z większą fascynacją pociągami. Toli (czyt. tory), ciuchcia (wymiennie z ciociąg czyli pociąg), tamdaj (czyt. tramwaj), Tomek (z bajki Tomek i przyjaciele), papa buch! („para buch” z Lokomotywy J. Tuwima) to jedne z ulubionych słów z całkiem już bogatego zasobu słownych umiejętności. Zauważyłam, że w przypadku Jacka czytanie książeczek ubogaca słownictwo, a ponieważ młodzież wyraźnie dopomina się czytania, więc w książkach siedzimy codziennie :)



Co miesiąc, po wypłacie odbieram kolejną paczkę książek, więc chyba niebawem będę się zastanawiać, gdzie je ulokować. Całe szczęście trochę już zminimalizowałam własny księgozbiór, więc uczucie przytłoczenia jakby mniejsze. No więc skoro już jesteśmy przy książkach i pociągach – vola! oto nasz domowy zbiór. Para buch, koła w ruch! Jedziemy z tym koksem ;)




Julian Tuwim, Lokomotywa, Wydawnictwo Poznańskie 1982


Klasyka, której jakoś szczególnie przedstawiać nie trzeba. Najstarsza w zbiorze, więc nieco sfatygowana i z żółtymi stronami, za to z pięknymi ilustracjami Jana Marcina Szancera. W zbiorze jest jeszcze Rzepka i Ptasie radio, które cieszą się już mniejszą estymą.



Artur Nowicki (ilustracje), Marcin Brykczyński (wiersze), Opowiem ci, mamo, co robią pociągi, wyd. Nasza Księgarnia 2018


Najukochańsza książka ze zbioru pociągowych. Bardziej picture book, choć z małą ilością tekstu. Książka rozwojowa, myślę, że posłuży do ok. 4-go roku życia, bo można się nią bawić na wiele sposobów.



Melanie Brockamp (ilustracje), Wiesław Drabik (tekst do wydania polskiego), Czerwony pociąg. Rozkładówki panoramiczne, wyd. Debit


Cudowny Picture book na lata. Grube, kartonowe strony, mnóstwo szczegółów do wyszukiwania, bardzo urozmaicone sceny rodzajowe.  U nas to hit.



Emily Bone, Colin King, Sprawdźcie sami… Pociągi. Książki z okienkami, wyd. Olesiejuk 2017


Historyczny przegląd pociągów. Książka z okienkami, w których odkrywać można szczegóły. Treść raczej dla przedszkolaka, ale todler bawi się znakomicie przeglądaniem obrazków. Będzie nam jeszcze długo służyła.



Stephen Biesty (ilustracje), Ian Graham, Pociągi (Stephen Biesty’s Trains), wyd. Debit 2017


Wersja bardziej rozbudowana poprzedniej książki okienkowej. Dla przedszkolaków i dzieci w wieku wczesnoszkolnym. Jest piękna, ma grube, kartonowe strony i eleganckie ilustracje. Zostanie w naszej biblioteczce na dłużej.



Ralf Butschkow, Mądra Mysz: Mam przyjaciela kolejarza, wyd. Media Rodzina Sp. z o.o. 2008


Seria „Mądra Mysz” to książeczki objaśniające świat. W duchu montesorriańskim, w prosty i przystępny sposób opisują zawody i sytuacje życiowe z poziomu dziecka. Do czytania bardziej dla przedszkolaka, do oglądania już od todlera.



Daniel Napp, Pan Brumm jedzie pociągiem, wyd. Bona 2012


Chooo-inka! – powiedział Pan Bruum. Pan Brumm, to przeuroczy niezdarny, nieco głupiutki, czasem lekkomyślny, za to zabawny niedźwiadek. Czasem pakuje się w małe katastrofy, czasem rozwiązuje problemy dnia codziennego z różnym stopniem zaradności ;) Seria, która u nas co miesiąc jest rozbudowywana liczy obecnie 4 tomy. I każda z książek cieszy się podobną sympatią młodzieży. Tekstu jest akurat na tyle, że w trakcie czytania utrzymuje koncentrację, a sama też nie kończy się za szybko. Dzień bez Pana Brumma i jego rybki Kaszalota, to dzień stracony ;) Najczęściej czytana na dobranoc. 



Barbara Górecka (przekład), Moja bajeczka: Tomek i przyjaciele. Hipek przybywa na ratunek, wyd. Egmont 2013


Książeczka z serii bazujących na telewizyjnych bajkach. Część o Tomku wykorzystuje zdjęcia z sezonu Tomka wykorzystująca lalki, a nie kolejnych - animowanych, co tym bardziej mi się podoba. Znalezisko z lumpeksu. Niepozorna, kosztowała dosłownie grosze, a wykonała naprawdę świetną robotę. To pierwsza z książek, które potrafiły skoncentrować Jacka na dłuższym tekście (powolne czytanie zajmuje ok. 10 minut) i jednocześnie spowodowało bogatą  interakcję. Często czytana na dobranoc. 



Peter Lawson (ilustracje), Series: Tomas & Friends. Edward goes to the woods, wyd. Egmont Books Limited 2002


Kolejna zdobycz lumpeksowa. Nie czarujmy się, ilustracje nie są zbyt piękne, ale obecność przyjaciół Tomka robi swoje ;) Książka bardziej w roli edukacyjnej do oswajania się z językiem angielskim.



Światopełk Karpiński (tekst), Maciej Łazowski (ilustracje), Prawda o tramwajach, wyd. Muchomor 2015



Zdobycz z majowych Warszawskich Targów Książki. My, dorośli jesteśmy zachwyceni zarówno prześmiewczym tekstem jak i w podobnym tonie utrzymanymi ilustracjami. Autor tekstu to poeta, który tworzył w okresie międzywojnia. Był autorem szopek politycznych, utworów satyrycznych i audycji radiowej z dowcipami „Żartowisko”.  Opowieść o tramwajach to jest właśnie jeden wielki żart o komunikacji publicznej w Warszawie. Jest w deseczkę, uwielbiam ją czytać. Tekst bawi mnie za każdym razem ;)



Ewa Kozyra-Pawlak (ilustracje), Jedzie pociąg z daleka, wyd. Muchomor 2014


Kartonówka z minimalną ilością tekstu. Chociaż nie zajmuje na długo i raczej Jacek ze zbioru pociągowych interesuje się nią najmniej, to cenię ją za robotę, którą wykonała Ewa Kozyra-Pawlak. Wprawdzie nie jest tak zachwycająca jak Mały atlas ptaków, ale pozostawia z poczuciem, że ktoś w tę książeczkę włożył dużo czasu. Książeczka raczej dla młodszych dzieci, w wieku 1-1,5 roku.


_________________________

Ufff! I to na razie na tyle. Jakiej nie mamy, a mieć powinniśmy? ;)



Viewing all articles
Browse latest Browse all 538

Trending Articles


TRX Antek AVT - 2310 ver 2,0


Автовишка HAULOTTE HA 16 SPX


POTANIACZ


Zrób Sam - rocznik 1985 [PDF] [PL]


Maxgear opinie


BMW E61 2.5d błąd 43E2 - klapa gasząca a DPF


Eveline ➤ Matowe pomadki Velvet Matt Lipstick 500, 506, 5007


Auta / Cars (2006) PLDUB.BRRip.480p.XviD.AC3-LTN / DUBBING PL


Peugeot 508 problem z elektroniką


AŚ Jelenia Góra